DR. SOMOGYI GYŐZŐ

(1942-)
Festőművész
Salföldi Műhely Népfőiskola Egyesület elnöke
A budapesti Képzőművészeti Gimnáziumban érettségizett. Utána négy évig nyomdász volt, majd a Római Katolikus Hittudományi Akadémián egyháztörténetből doktori címet szerzett 1967-ben. Pappá szentelték és hét évig segédlelkészként szolgált. 1975-ben megvált az egyházi szolgálattól. Azóta szabadfoglalkozású képzőművész, grafikákat és festményeket készít. Mint történésznek szakterülete a magyar hadiviselet. Más könyvei mellett több mint 20 színes albuma jelent meg ebben a témakörben.

Feleségével, Korényi Dalmával 1975 óta Salföldön élnek, gazdálkodnak, állatokat tartanak. Háza huszármúzeum, lovas oktatóközpont, huszárcsapatok székhelye és találkozóhelye lett.

1979-ben egyik alapítója, majd titkára a Káli-medence Környezetvédelmi Társaságnak, melynek Káli Híradó című újságjait kézzel írja és rajzolja. Természetvédő és műemlékvédő tevékenységét 1992-ben "Pro Natura" díjjal jutalmazták.

1991-től hagyományőrző huszár, 1992-ben megalakította a Radeczky Huszár Egyesületet, 1999-ben a Salföldi Kopjásokat, 2000-2006 között, mint a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség alelnöke tevékenykedett. Hét éven át kézzel írta és rajzolta a Futár című katonai hagyományőrző újságot. A Honvédelmi Minisztériumtól Honvédelemért I. osztályú kitüntető címet kapott. Munkásságát Magyar Örökség címmel ismerték el. 1988-ban Munkácsy Mihály-díjjal tüntették ki.

1997-ben Kiváló Művész címet, 2012-ben Kossuth-díjat kapott. 2014-től a Nemzet Művésze. Tagja a Magyar Művészeti Akadémiának és a Veszprémi Művész Céhnek.

Gyermekei Márk (1973) és Anna (1987).