KORÉNYI DALMA

(1942-)
szobrászművész

A Képzőművészeti Gimnáziumban érettségizett, majd a Képzőművészeti Főiskolán diplomázott szobrász és rajztanár szakon Budapesten, mestere Somogyi József volt. Két évig tanított, majd az Erdélyi Miklós és Bernáth József vezette fotómozaik műhelyben dolgozott, mint tervező és mozaikművész. Közben országjáró útjai során megismerkedett az 1970-es években utolsó óráit élő népi gyapjúszövéssel. Egy Zala megyei parasztasszonytól tanulta a mesterséget, és mentette a kidobásra ítélt régi szövőszékeket Nógrádban és az Ormánságban.

1979-től Szövő - és Kézműves Kört vezetett Budapesten. A Salföldi Műhelyt kezdetben, mint ennek nyári tábora működött Salföldön, férje Somogyi Győző festőművész műemlék parasztházában. A Műhely azóta is folyamatosan működik Salföldi Műhely Népfőiskola Egyesület néven. Kilenc parasztszövőszékkel felszerelt műhelyben dolgoznak a résztvevők, többnyire egy hetes kurzusokon. Több száz lány és asszony ismerkedett meg itt az évek folyamán a színes gyapjúszövéssel, nemezeléssel, bőr- és gyöngyművességgel, valamint a juh- és kecsketartással, gyapjúfeldolgozással.

Mint szobrász egyedileg festett színes kemény kerámia szobrokat készít. Fia Raffay Dávid szobrászművész.